Google translator

προβλημάτων συμπεριφοράς
στη σχολική τάξη
"
Συμμετείχαν ως εισηγητές οι:
Δρ. Ιωάννης Κάππος
Δρ. Ελένη Λιβανίου

Δρ. Θάλεια Χατζηγιάνν
ογλου

Βρίσκεστε: Αρχική σελίδα > Δραστηριότητες > Εκδηλώσεις
Εκδηλώσεις 2013-14

Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου (2 Απριλίου)

Στις 2 Απριλίου, ημερομηνία γέννησης του μεγάλου Δανού παραμυθά Χανς Κρίστιαν Άντερσεν, εορτάζεται η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Την καθιέρωσε η Διεθνής Οργάνωση Βιβλίων για τη Νεότητα (International Board on Books for Young People - IBBY) το 1966. Από τότε, κάθε χρόνο, ένα διαφορετικό εθνικό τμήμα της οργάνωσης αυτής ετοιμάζει ένα μήνυμα και μια αφίσα, που διανέμονται σε όλο τον κόσμο, με σκοπό να τονίσουν την αξία των βιβλίων και της ανάγνωσης, και να ενθαρρύνουν τη διεθνή συνεργασία για την ανάπτυξη και τη διάδοση της παιδικής λογοτεχνίας.
Με αφορμή τον εορτασμό, οι μαθητές του σχολείου μας με τους δασκάλους τους, αφού συζήτησαν για το ρόλο του βιβλίου στη ζωή του παιδιού και διάβασαν την αφίσα και το μήνυμα της IBBY, έπειτα οργάνωσαν δραστηριότητες με σκοπό την καλλιέργεια της φιλαναγνωσίας στην αίθουσα της σχολικής βιβλιοθήκης. Μερικές ήταν οι εξής: Ασχολήθηκαν με βιβλιοπαρουσιάσεις. Ζωγράφισαν αγαπημένες σκηνές από παιδικά βιβλία. Έγραψαν ποιήματα και γνωμικά για την αξία των βιβλίων. Διάβασαν βιβλία και παραμύθια που υπάρχουν στη βιβλιοθήκη. Χρωμάτισαν γνωστούς ήρωες παραμυθιών, όπως την Τοσοδούλα και το Ασχημόπαπο. Έφτιαξαν δικές τους αφίσες για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Βρήκαν πληροφορίες για τον Χανς Κρίστιαν Άντερσεν και για άλλους αγαπημένους συγγραφείς παιδικών βιβλίων. Έκαναν αγώνες ανάγνωσης.
Οι μικροί μαθητές χάρηκαν και διασκέδασαν πραγματικά που βρέθηκαν στο χώρο της βιβλιοθήκης του σχολείου. Κυρίως, ενθουσιάστηκαν με τα έργα των συμμαθητών τους, όπου είχαν την ευκαιρία να τα παρατηρήσουν και να τα επεξεργαστούν. (Λειτούργησε έκθεση με τα έργα των μαθητών). Έμαθαν επίσης πολλά πράγματα για το παιδικό βιβλίο και μοιράστηκαν τις ιδέες τους και τις αναγνωστικές τους εμπειρίες με τους συμμαθητές τους.
Τέλος, υποσχέθηκαν ότι θα συνεχίσουν να διαβάζουν βιβλία και «επί τη ευκαιρία» δανείστηκαν βιβλία για να διαβάσουν στις διακοπές του Πάσχα.

Χρήσιμα Links:
Για την ΙΒΒΥ (ελληνικό τμήμα)
ΕΚΕΒΙ
Μικρός Αναγνώστης

Στο πλαίσιο του προγράμματος "Η όπερα διαδραστικά στα Δημοτικά σχολεία"οι μαθητές των σχολείων που συμμετέχουν στο πρόγραμμα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν τον κόσμο της όπερας από μέσα, αφού τις δυο μέρες που διαρκεί λαμβάνουν μέρος σε όλα τα στάδια της διαδικασίας παραγωγής της όπερας του Τζοακίνο Ροσσίνι Ο κουρέας της Σεβίλλης. Το πρώτο μέρος του προγράμματος ξεκινάει πριν η ομάδα της Εθνικής Λυρικής Σκηνής φτάσει στα σχολεία καθώς οι μαθητές έχουν ήδη προετοιμάσει μέρος σκηνικών αντικειμένων του έργου με τους εκπαιδευτικούς του σχολείου.
Με την άφιξη των καλλιτεχνικών εκπαιδευτών της ΕΛΣ την 1η μέρα, τα παιδιά παρακολουθούν βιωματικά εργαστήρια με στοιχεία θεατρικού παιχνιδιού, μουσικοκινητικής και εικαστικής έκφρασης που στόχο έχουν την εξοικείωση τους με το μουσικό θέατρο και συγκεκριμένα με τον κόσμο της όπερας. Στα εργαστήρια συμμετέχει η Ορχήστρα Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων της ΕΛΣ. Τα παιδιά έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά το μαέστρο, τους μονωδούς και τους χορευτές και η μέρα ολοκληρώνεται με τη μουσική πρόβα για το φινάλε του έργου στην οποία συμμετέχει η σχολική χορωδία.
Τη 2η μέρα τα εργαστήρια συνεχίζονται και τα παιδιά έρχονται σε επαφή με κάποιους από τους συντελεστές όπως φωτιστές, ενδύτριες, μακιγέρ και βοηθό σκηνοθέτη. Η παράσταση πραγματοποιείται με συμμετοχή των παιδιών στη χορωδία και κοινό τους γονείς, τους δασκάλους και συμμαθητές τους.

Την Τρίτη 25 Φεβρουαρίου 2014 πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας το εκπαιδευτικό πρόγραμμα του του Τμήματος Φιλολογίας του Πανεπιστημίου Αθηνών «Ελληνική Γραφή και Μουσικής της Αρχαιότητας» από τον αρχαιομουσικολόγο κ. Χρ. Τερζή.

Εκδηλώσεις 2012-13

Εκδηλώσεις 2011-12 & παλαιότερα

Εκκλησιασμός 2012

Bazaar 2011