Google translator

Το σχολείο

Υπηρεσίες

Πανόραμα

Ν. Πλαστήρα 206, 13561, Αγ. Ανάργυροι, Αττική.

Ωρολόγιο Πρόγραμμα

Ενδιαφέροντα...

Βρίσκεστε: Αρχική σελίδα > Σχολείο > Ανθρώπινο δυναμικό > Ε. Φιλιππίδου

Ελένη Φιλιππίδου

2015-16 / Α2

Τα μονοπάτια της Πάρνηθας

Περίπατος σε ένα ονειρικό δασοπάρκο στις παρυφές της Πάρνηθας, στο Τατόι, όπου οι μαθητές της Α΄ & Β΄ τάξης γνωρίζουν τη χλωρίδα και την πανίδα του δάσους περνώντας μια αξέχαστη μέρα
κοντά στην Αττική φύση!

2014-15

Στις 31 Μαρτίου του 2014 οι μαθητές της Γ΄ και Δ΄ τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το πάρκο κυκλοφοριακής αγωγής στη Ν. Μάκρη με σκοπό να ενημερωθούν σε θέματα οδικής ασφάλειας μέσω εγκεκριμένων διαδραστικών προγραμμάτων σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο και να συνδυάσουν ταυτόχρονα τη χαρά της οδήγησης με απόλυτη ασφάλεια , τηρώντας τους κανόνες οδικής κυκλοφορίας.

Πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη 27 Φεβρουαρίου εκπαιδευτικό αποκριάτικο πρόγραμμα όπου συμμετείχαν οι μαθητές της Γ΄ και Δ΄ τάξης του σχολείου μας.
Κατά τη διάρκεια του προγράμματος τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να κατασκευάσουν χειροτεχνίες με αποκριάτικα θέματα, να βιώσουν παιχνίδια κίνησης και ρυθμού, να ζωντανέψουν ξανά το έθιμο με το γαϊτανάκι, να παίξουν παιχνίδια από το παρελθόν και να κατασκευάσουν ομαδικά χαρταετούς γεμάτους φαντασία και χρώμα που πήραν μαζί τους για να τους πετάξουν στη σχολική αυλή. Και όλα αυτά πραγματοποιήθηκαν μέσα σ’ ένα κλίμα χαράς με σκοπό τη δημιουργική δράση.

[Αρχή]