Google translator

Το σχολείο

Υπηρεσίες

Πανόραμα

Ν. Πλαστήρα 206, 13561, Αγ. Ανάργυροι, Αττική.

Ωρολόγιο Πρόγραμμα

Ενδιαφέροντα...

Βρίσκεστε: Αρχική σελίδα > Σχολείο > Ανθρώπινο δυναμικό > Β. Μόκκα

Βάγια Μόκα

2014-15 / Α1

Πρόγραμμα Αγωγής Υγείας
Γελώ δυνατά, έχω δόντια καθαρά
Τάξεις Α΄1 και Α΄2
Υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί:
Μόκα Βάγια – Γκούση Βασιλική

Οι μαθητές της Α΄ τάξης, συμμετείχαν στο πρόγραμμα
«Γελώ δυνατά, έχω δόντια καθαρά»
, το οποίο υλοποίησαν οι δασκάλες των τμημάτων σε συνεργασία με την υπεύθυνη των προγραμμάτων Αγωγής Υγείας.

Οι μαθητές ανταποκρίθηκαν με επιτυχία στις απαιτήσεις των φύλλων εργασίας και στις δραστηριότητες της τάξης. Κάθε μαθητής πήρε το δικό του βιβλίο με φύλλα εργασίας τα οποία συμπλήρωσε σε συνεργασία με τη δασκάλα της τάξης του.
Στη συνέχεια οι μαθητές και οι δασκάλες κατασκεύασαν την αφίσα του χαρούμενου δοντιού και του λυπημένου δοντιού με εικόνες που είχαν φέρει τα παιδιά.
Το πρόγραμμα ολοκληρώθηκε με την επίσκεψη της οδοντιάτρου στο σχολείο μας, η οποία μίλησε στους μαθητές για τα οφέλη της σωστής στοματικής υγιεινής με την χρήση του κατάλληλου εποπτικού υλικού. Κάθε μαθητής πήρε ένα ατομικό σετ με οδοντιατρικά εργαλεία εξετάστηκε από την οδοντίατρο και αποχώρησε με ένα λαμπερό χαμόγελο και την υπόσχεση πως θα φροντίζει τα δόντια του.

[Αρχή]